Menu

Montujeme bazén v 4 krokoch

1. Podložka pod bazén

Pred položením ochrannej podložky na zem, na ktorej bude stáť váš záhradný bazén, dôkladne vyčistite pôdu. Nesmie tam byť žiadny kameň, palica alebo kúsok skla. Tento proces je skutočne dôležité dodržať - ostré hrany môžu ľahko prepichnúť povrch bazénu a dokonca aj malý kúsok kameňa sa dá výrazne cítiť pod nohami.

Rovnako dôležité je, aby bol terén úplne rovný. V opačnom prípade voda v bazéne, ktorá stojí na svahu, nebude rovnomerne tlačiť na steny, čo môže viesť k poškodeniu.

Vďaka ochrannej podložke ochránite dno bazénu pred znečistením a odieraním.

2. Vzdialenosť

Pri stavaní záhradného bazénu premýšľajte o svojom komforte - vypúšťací ventil vody by mal byť nasmerovaný v smere, v ktorom uvoľníte vodu po skončení sezóny. Pomôže vám to rozobrať bazén.

Podobne s čerpacími otvormi. Pokúste sa nastaviť bazén tak, aby smeroval čo najbližšie k smeru zdroja napájania. To vám uľahčí pripojenie čerpadla a filtrov.

Nezabudnite dodržať správnu vzdialenosť. Pri záhradnom bazéne by malo byť na každej strane približne 1,5 m voľného priestoru. Aj tu sú rozhodujúce praktické úvahy, pretože ide o voľný prístup potrebný na zostavenie, vyčistenie a rozobratie bazéna.

3. Filtrácia

Pred čerpaním sa uistite, že dno bazénu je rovnomerne rozložené. Pokúste sa tiež zabrániť potiahnutiu bazénu po zemi, pretože by ste ho mohli poškodiť.

Nafúknite okrajovú obrubu bazéna ručnou pumpou a nezabudnite nechať voľný priestor. Prečo? Vzduch sa pod vplyvom vysokej teploty rozťahuje, takže sa materiál môže roztiahnuť a zdeformovať.

Filtrovanie záhradných bazénov je najlepšie filtrovať elektrickým čerpadlom.

A tu je niekoľko praktických rád, ktoré vám pomôžu zabrániť úniku z bazéna:

- ak nemáte filtračné čerpadlo, špeciálne zátky (ktoré nájdete v súprave bazénov) blokujú otvory určené pre toto čerpadlo,
- ak máte čerpadlo, skontrolujte, či je vypúšťací ventil v bazéne úplne dotiahnutý.

4. Plnenie bazénu

Posledná vec, ktorá Vám ostáva je napustiť vodu do bazéna. Najprv malý test, aby ste skontrolovali, či je miesto správne vyrovnané a spodná časť bazénu je rovnomerne rozložená. Najprv nalejte vodu až do úrovňe cca 2 - 3 cm. Ak je všetko v poriadku, voda netečie na jednu stranu, môžete pokračovať v plnení záhradného bazéna vodou. Po jeho vyplnení už nebudete môcť napraviť jeho polohu. Modely až do výšky 91 cm môžu byť naplnené vodou až po spodok goliera - to je asi 80% výšky steny bazéna. Naproti tomu bazény s vyššími stenami majú na prírube špeciálnu líniu, ktorá určuje maximálne naplnenie.