Menu

Čo je pre bazén lepšie - Chlór alebo Kyslík?

Každý majiteľ záhradného bazéna sa skôr či neskôr stretne s problémom mikroorganizmov, ktoré spôsobujú znečistenie vody v nádrži a na jej stenách. Našťastie už máme prostriedky, pomocou ktorých môžete bojovať proti týmto mikroorganizmom - teraz si už iba musíte zvoliť, ktorú z týchto metód čistenia bazénov si vyberiete v závislosti od konkrétneho cieľa, ktorý chcete dosiahnuť, typu a stupňa znečistenia a vašich vlastných preferencií. Pokúsime sa vám pomôcť pri rozhodovaní.

 

METÓDA CHLÓRU

 

Výber: Multifunkčné tablety, Chemochlor T Granulat 65, Chemochlor T Tablety 20g

 

Použitie: v závislosti od prípravku 5multitab/10m3 vody, 35g/10m3 vody, 2tab/10m3 vody

 

Princíp: Chlór je najbežnejším a najúčinnejším produktom, čo sa týka starostlivosti o vodu v bazéne. Jeho pôsobenie je silno antibakteriálne. Vo všetkých formuláciách sa zmieša s nosnými látkami a stabilizátormi, na tablety alebo granuly. Pri dezinfekčnom procese sa chlór pomaly uvoľňuje z komplexu a ako účinná látka ničí baktérie prítomné vo vode.

Následné dávky dezinfekčného prostriedku zvýšia koncentráciu nosných látok, čo následne spomalí uvoľňovanie chlóru z prípravku. Aby ste tomu zabránili, nezabudnite vymeniť najmenej 3% všetkej vody v bazéne raz týždenne.

 

METÓDA KYSLÍKA

 

Výber: Tablety s aktívnym kyslíkom 20g + Aquablanc A

 

Použitie: 5 -10 tab/15m3 vody + 400ml/15m3 vody

 

Princíp: Kyslík je podobný chlóru, ale úprava vody je menej radikálna. Kyslík sám o sebe nestačí na účinné odstránenie rias zo záhradného bazéna – páchateľov, ktorí sú zodpovední za zelenú farbu vody. Aquablanc A sa odporúča používať s tabletami s aktívnym kyslíkom.

Kyslíková metóda je rýchly proces úpravy vody bez zápachu. Je priateľský pre ľudí alergických na chlór.

 

RIEŠENIE PROBLÉMOV „ZELENEJ VODY“

Riasy sú zodpovedné za zazelenanie vody bazénov, ktoré si na reprodukciu vyžadujú niekoľko hodín. Budujú organické zlúčeniny z anorganických zlúčenín obsiahnutých vo vode, ktoré sú zdrojom znečistenia. Sú zodpovedné za klzkú vrstvu sedimentu na dne a stenách bazéna. Slnkom osvetlené miesta, na ktorých sú stojace vody stále najviac vystavené – sa tak stávajú útočiskom rozvoja rias, z ktorých sa môžu šíriť do celého bazéna. Samotná chlorácia nemusí stačiť na úplné potlačenie týchto problémov, hoci spočiatku vidíme pozitívne účinky Chemochloru. V priebehu času sa však riasy stanú odolnými voči chlóru a potom by ste mali používať Albu, samotnú alebo s inými chemikáliami. Je to výrobok bez chuti a vône, ktorého základná dávka je 100 ml/10 m3 vody. Aby sa problém nevrátil, je tiež potrebné zlepšiť cirkuláciu vody v bazéne a odstrániť tak „mŕtve miesta“, kde chémia nedosahuje dostatočne a kde riasy získavajú priaznivé podmienky na rozmnožovanie.

 

MINIMALIZÁCIA ZÁKALU

Pri príprave vody na kúpanie je tiež dôležité odstrániť tie častice, ktoré sú úplne rozpustené vo vode, (napríklad soli, kyseliny, zásady, aminokyseliny a močovina) ktoré sú viditeľné ako zákal vody. Zvyčajne je to spôsobené pádom listov do záhradného bazéna, hmyzom padajúcim do neho alebo nafúknutím pôdy a piesku, ale niekedy aj riasami. Niekedy je to tiež dôsledok použitia nesprávnych čistiacich prostriedkov. Flockfix je vynikajúci prostriedok na udržiavanie krištáľovo čistej vody. Prípravok uľahčuje spájanie nečistôt do väčších zhlukov, ktoré môžu byť zachytené filtrom v pumpe alebo zberači. Väčšie nečistoty, ktoré sa usadzujú na dne nádrže, by sa mali odstrániť pomocou vysávača, ktorý je pripojený k čerpadlu.

 

NEZABÚDAJTE NA MERANIE pH VODY!

 

Podmienkou poctivej starostlivosti o bazénovú vodu je udržiavanie pH na vhodnej úrovni 7,0 - 7,4. V tomto rozmedzí je účinnosť dezinfekčných prostriedkov najvyššia.

 

-       príliš nízke pH - korózia kovových častí bazénu, útok na omietnuté škáry, dochádza k únave plastových materiálov a tak farby začnú postupne blednúť;

 

-       príliš vysoké pH - svrbivá a alergická pokožka (dráždi oči a pokožku), zníženie dezinfekcie, usadeniny vodného kameňa, viditeľné ako drsná textúra, ktorá sa objavuje na stenách bazéna alebo je viditeľná ako žltkasté alebo hnedé sfarbenie;

 

Na zvýšenie alebo zníženie pH sa používajú prípravky Chemochlor pH plus a Chemochlor pH mínus.

 

Poznámka na konci:

Chémiu tabliet dávame iba pomocou dávkovača alebo skimmeru! Hádzaný priamo do bazéna môže poškodiť steny a spodok nádrže. Je ľahko dostupný v tekutej a tuhej forme (granule alebo tablety) a ľahko sa používa. Môžete tiež použiť elektrolýzu bežnej stolovej soli pridanej do vody, z ktorej špeciálne zariadenia generujú chlór. Je to efektívnejšia metóda (ako je napríklad ožarovanie vodou), ale tiež drahšia, pretože si vyžaduje ďalšie generátory. Najjednoduchším spôsobom je však umiestniť špeciálne zásobníky na vodnú hladinu, ktoré sa dodávajú s tabletami alebo granulami a ktoré automaticky distribuujú chémiu do celého bazénu.

 

Bez ohľadu na to, ktorú metódu vyberiete, je vhodné si ju zapamätať ako preventívne opatrenie - je ľahšie tomu preventívne predchádzať, ako bojovať. Stojí to taktiež menej peňazí a námahy.

 

V našom obchode nájdete celý rad produktov pre starostlivosť o záhradný bazén.