Menu

Ako pripraviť bazén na jar?

Expanzný bazén alebo nadzemný bazén s rámovou konŠtrukciou je riešením. Na rozdiel od pevného, ​​tehlového bazénu, sa tento bazén dá umiestniť na relatívne malej ploche. Malo by sa to však urobiť správne. Za predpokladu, že už máme správny bazén, ktorý je vhodný pre priestor, ktorý máme a pre počet ľudí, ktorí ho budú využívať a už sme pre neho vybrali miesto, musíme ho najprv pripraviť.

Začnime od základov
Najlepším podkladom pre záhradný bazén je tráva, betónové bloky, jemne umytý piesok alebo drevené plošiny, ktoré sa v dnešnej dobe čoraz viac používajú. Každé z týchto riešení má svoje výhody, ale aj nevýhody. Tráva je napríklad mäkká, ťažko sa vyrovná a po sezóne budeme mať na mieste bazéna škaredú konkávu. Betónová kocka je ľahko vyrovnateľná, ale drsná (je možné ju utrieť), tvrdá, ale je hlavne dosť drahá. Piesok je tiež ľahko vyrovnateľný, ale vyžaduje starostlivé zhutnenie a zostáva na pozemku aj po lete. Drevo vyzerá veľmi pekne, je však drahé, relatívne tvrdé a vyžaduje si pevnú opakovanú impregnáciu, aby nehnilo. Je však lepšie neumiestňovať záhradný bazén na asfalt, kamene alebo hlinu - v týchto variantoch prevládajú hlavne nevýhody. Íl je príliš mäkký a dokáže udržať vlhkosť aj po daždi, kamene sú veľmi tvrdé a majú ostré hrany, ktoré môžu poškodiť dno bazéna a asfalt sa topí pri vyšších teplotách a priľne k náteru.

Ako pripraviť miesto?
Mali by ste zvoliť dokonale vodorovnú zem alebo špeciálne vyrovnať tak, aby sa bazén nerovnomerne zaťažený veľkým množstvom vody nenakláňal na jednu stranu ani sa nedeformoval. Je to obzvlášť dôležité v prípade expanzných bazénov alebo „samonosných“ s nafukovacím golierom. Nerovnomerne rozložený tlak vody totiž znižuje stabilitu takéhoto bazéna a môže spôsobiť katastrofu (bazén jednoducho pukne a vyleje sa). Aj stojanový bazén, aj keď je jeho konštrukcia silnejšia, môže byť poškodený nerovnomernými silami a nezabudnite, že hovoríme o hmotnosti najmenej stoviek, ak nie tisícov litrov vody a teda kg vodnej váhy.

Musíte tiež dôkladne vyčistiť vybrané miesto, ktoré by mohli poškodiť dno bazéna, ako sú vetvy alebo kamene. Dobrým riešením je tiež umiestniť pod umývadlo prispôsobenú bazénovú rohož, ktorá navyše chráni dno alebo hrubšie nerovnosti, ktoré, mimochodom, majú veľkú izoláciu od zeme, vďaka čomu bazén nedáva teplo do zeme a ochladzuje sa pomalšie. Za zmienku stojí aj tvrdá a stabilná základňa pre nohy rámu, ak sme si vybrali typ bazéna. Pamätajte, že miesto, kde má bazén stáť, by nemalo byť pod stromami alebo kríkmi a malo by byť mimo elektrických prístrojov.

Čo nájdeme po zime?
Tento krok závisí od toho, či bazén zimujeme po prvýkrát alebo nie, a ak nie, či sme vykonali príslušné postupy údržby jeho demontážou na konci predchádzajúcej sezóny. Nový, nepoužitý bazén, rovnako ako predtým starostlivo vyčistený a riadne pripravený na zimu, šetrí väčšinu ťažkostí a času, ktoré sú s ním spojené - preto je veľmi dôležité sa na jar venovať starostlivosti, aby ste mohli začať sezónu zriadením čistého bazénu. Ak sa o bazén nebudeme starať, v prvom rade budeme čeliť intenzívnemu čisteniu bazéna, omnoho zložitejšiemu, ako bolo čistenie vykonané na konci sezóny - pretože musíme čeliť vrstve suchých, zrezivelých nečistôt a často aj bakteriálnym alebo plesňovým kolóniám vytvoreným v nesprávne zaistených zákutiach. Je tiež možné, že na jarných prehliadkach sa preukáže mechanické poškodenie spôsobené účinkami mrazu na neodstránené zvyšky vody alebo na materiál skladovaný pri príliš nízkych teplotách, z ktorých je vybudovaný bazén. Mechanické poškodenie povlaku môže byť tiež spôsobené chybnou montážou. Potom sa stále musíme pokúsiť opraviť chyby, ak to, samozrejme, stále dáva zmysel.

Čistenie bazénov
Samotné čistenie by sa malo začať rozložením bazénu a ubezpečením sa, že vyschol. Následne musíme ručne odstrániť zvyšné nečistoty zo dna a stien po predchádzajúcej sezóne. Aj keď odstránenie starých, upchatých nečistôt vyžaduje zvýšené úsilie, nepoužívajte abrazíva, napríklad tvrdé kefy, pretože by mohli poškodiť povrchovú úpravu bazéna. Vhodná bude bavlnená tkanina, kamzík, mikrovlákno alebo kefa s mäkkými štetinami. Mali by ste používať zásadité prípravky špeciálne určené pre bazény vo forme gélov a tekutín, ktoré účinne odstraňujú nečistoty, mastnotu a sadze. Najlepšie je zvoliť tie, ktoré obsahujú hydroxid sodný, alkohol a neiónové zlúčeniny.